Jak wybrać szampon do włosów? cz.1


  • Po każdym myciu zastanawiasz się czy rozczesywanie twoich włosów na mokro to dobry pomysł? 
  • Gdy kolejny grzebień traci swe życie w nierównej walce z kołtunem nucisz słowa tej piosenki ?
  • W łazience masz jeden kosmetyk który służy do mycia zarówno ciała jak i włosów, bo "przecież nie muszę dbać o swoje włosy skoro są krótkie"
  • Kupując szampon sugerujesz się zapachem, lub kolorem butelki, bo powinien pasować do wystroju łazienki?
  • Nie pamiętasz nazwy ostatnio użytego szamponu, bo zawsze korzystasz z tego co akurat jest pod ręką?
  • Gdy słyszysz o odżywce do włosów masz przed oczami obraz ciężkiej, przetłuszczonej fryzury?  

Jeśli któreś ze zdań brzmi dla ciebie znajomo to znaczy że ten post jest właśnie dla ciebie.




Czy szampon robi różnicę? 

W mojej pracy często  spotykam się z pytaniami, czy rodzaj szamponu jest istotny przy pielęgnacji włosów. Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
 "Przecież zadaniem szamponu jest zmyć zanieczyszczenia włosów, a pielęgnacja to zadanie odżywki."

Nic bardziej mylnego. Szampon jest pierwszym krokiem pielęgnacji zarówno włosów jak i skóry głowy. To on może być "lekarstwem" na część problemów z jakimi nasze włosy i skóra głowy borykają się na co dzień.
Może być także przyczyną  problemów takich jak:

  • nadmierne przetłuszczanie skóry głowy
  • efekt oklejenia włosów, poczucie że mimo mycia wciąż są brudne
  • puszenie i elektryzowanie się włosów
  • uczucie napiętej skóry głowy
  • wysuszenie skóry głowy z efektem "łupieżu kosmetycznego"
  • wypryski na skórze głowy, czyli zapalenie mieszków włosowych
Zdarza się, że tak prozaiczna czynność jak zmiana szamponu sprawia, że włosów nie trzeba myć codziennie, kolor trzyma się dłużej, blond po trzech myciach nie staje się żółty, a wiecznie zaczerwieniona i swędząca skóra  przestaje być problemem.

Żadnego z tych objawów nie powinno się bagatelizować, ponieważ po dłuższym czasie może przerodzić się w dużo poważniejszy problem.


Jakie szampony są dostępne na rynku?

Stojąc przed regałem z szamponami łatwo się pogubić. Producenci kuszą nas pięknymi, ozdobnymi butelkami, wspaniałym zapachem, lub medialną popularnością produktów. Skomplikowane terminy, które nic ci nie mówią mają być obietnicą nowej jakości twojej fryzury. Na rynku mamy ogrom możliwości. W tym punkcie wymienię  najbardziej popularne rodzaje szamponów użytku profesjonalnego i krótko je scharakteryzuję.

  • Szampon nawilżający - najczęściej wybierany przez polskiego konsumenta. Zazwyczaj w swoim składzie zawiera pochodne kwasu hialuronowego, lub drobnocząsteczkowe olejki roślinne jak np. różany, lub z opuncji figowej. Idealnie sprawdzi się dla włosów naturalnych, z tendencją do puszenia. Będzie także dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają zwyczaj, lub konieczność mycia włosów codziennie. 
  • Szampon dla włosów delikatnych - czyli takich, dla których słowo objętość brzmi jak abstrakcja. Posiadaczki takich włosów często mają wrażenie, że ich włosy od pewnego momentu stają w miejscu i nie chcą dalej rosnąć. Obciąża je najdelikatniejsze spojrzenie na olejki. W składzie takich szamponów znajdziemy biotynę, czyli witaminę H, kofeinę, hydrolizowaną keratynę, ekstrakty z pokrzywy, alg, oraz antyoksydanty. 
  • Szampon regenerujący - w składzie znajdziemy m.in różnego pochodzenia proteiny (np, z kiełków, naturalnego jedwabiu, lub mleka) witaminę E określaną witaminą młodości, biotynę, aminokwasy z ryżu, lub pokrzywy. Na ten rodzaj szamponu często decydują się kobiety których włosy uwrażliwione są koloryzacją, rozjaśnianiem, lub częstą stylizacją na gorąco ( suszarka, lokówka, prostownica. 
  • Szampon dla włosów blond - ma kolor fioletowy, lub niebieski, zawdzięcza to wyciągom z lawendy, jagód, lub barwnikom syntetycznym. Prócz tego zawiera hydrolizowaną keratynę i jest bogactwem protein. 
  • Szampon wygładzający - bogaty w olejki, masło shea i naturalnego pochodzenia sylikony ma za zadanie "dociążyć" i nawilżyć włosy które szybko puszą się pod wpływem wilgoci, lub ich naturalny skręt bez odpowiedniego nawilżenia wygląda niedbale. 
  • Szampon oczyszczający - jego zadaniem jest dokładne usunięcie zanieczyszczeń zalegających na skórze, oraz między łuskami włosa. Idealny dla osób przebywających w zanieczyszczonym  powietrzu (duże aglomeracje, praca w zapylonych pomieszczeniach), często używających produktów do stylizacji, oraz suchego szamponu. W składzie możemy znaleźć olejki eteryczne drzewa herbacianego, lub różanego (działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i bakteriobójczo) mentol, ekstrakt z glinki. Jego odczyn może być mocniej zasadowy, niż szamponów pielęgnacyjnych, dlatego nie należy go stosować częściej, niż raz na 4-5 myć
  • Szampon dla włosów tracących gęstość - najczęściej spotykanym składnikiem w tym przypadku będzie amineksil. Poprawia on metabolizm komórek w mieszku włosowym (to taki woreczek z którego wyrasta cebulka). Dzięki temu cebulka jest lepiej odżywiona i ukorzeniona. Składnikami pomocniczymi mogą być tauryna, składnik pozyskiwany z byczej wątroby, oraz spermy, a także kofeina. Szampon przeznaczony przede wszystkim dla panów u których zaczyna być widoczne wypadanie włosów, oraz jako zabezpieczenie w wypadaniu sezonowym. 
  • Suchy szampon - coraz częściej podbija serca polek. Swoją popularność zyskał dzięki wygodzie i szybkości działania. Po zaaplikowaniu na nasadę włosów i skórę głowy natychmiast absorbuje sebum i nadaje włosom świeży wygląd. Pozostały osad wystarczy dokładnie wyczesać szczotką, lub... wytrzeć bawełnianą koszulką. Główny składnik suchego szamponu to mąka ryżowa. 
W charakterystyce produktów wymieniłam tylko nieznaczną część składników, które zazwyczaj występują w danym rodzaju szamponu. 

W następnej części opiszę na co należy zwracać uwagę przy spersonalizowanym doborze szamponu, czy parabeny naprawdę są takie straszne, jak je malują i czym możemy sobie zaszkodzić stosując niewłaściwie dobrany szampon. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dekoloryzacja włosów - wielka metamorfoza Kasi

Fakty i mity na temat włosów cz.2

Jasny blond i zdrowe włosy - marzenie Mai